Lamba Kapalı
Yayın Tarihi: 28/01/2011

Bursaspor'un en ateşli taraftar grubu Teksas, bundan böyle Televidyon ekranlarında her hafta sizlerle...

Bugünkü konumuz yeni stad projesi ve yeni transferimiz İskoç golcü Kenny Miller oldu.

TEKSAS (TEXAS)
1963 yılında Bursaspor 'un ilk profesyonel yıllarında olaylı Zonguldak deplasmanının ardından basın tarafından bu isim verilmiştir. Türkiye'de ilk ve tek olarak bir takım taraftarı kendi grup ismini koymamıştır. Zaten futbolun çok yaygın olduğu Bursa 'da ilk defa bir kulübün profesyonel olmasıyla Bursa halkının içindeki futbol heyecanı bir nevi Teksas'la ortaya çıkmıştır.

O dönemlerin köklü ekiplerinin taraftarlarının bile birlikte maç seyredebildiği, taraftarlıktan ziyade sempatizanlığın ön planda olduğu o dönemde, ilk defa Türk futbolunda iki takım taraftarları arasında büyük bir kavga çıkmış, bu duruma alışkın olmayan Türk basını da ilk defa gördükleri bu takımın taraftarı için sahayı Teksas'a çevirdiler sözlerini sarfetmişler, benimsenen bu söz daha sonra her deplasman maçında Yine Teksaslılar halini almış ve grubun adı belli olmuştu. Zonguldak emniyetinin maça otobüsle gelen Bursaspor taraftarlarına Teksas'tan mı geldiniz?, Taraftar otobüsünden çok Teksas Konvoyuna benziyorsunuz. sözleri bu ismin çıkmasına asıl nedendir. Zaten 90'lara kadar tribünlerde 'Teksas Konvoyu' ifadesi kullanılmıştır.

Her türlü Bizans oyunlarına rağmen İstanbul hegomonyasına son vereceği.
80'li yıllarda Bursaspor tribünlerinin en çarpıcı pankartlarından birisiydi. Bu aslında pankarttan çok bir davayı, bir felsefeyi anlatıyordu.

“Futbol yalnızca futbol değildir'' değişinin kanıtı olan Türk futbolunun, üç İstanbul kulübünün emrine teslim edilmesine baş kaldırısının başlangıcı futbol takımımızdan daha çok tribünlerimizde oluştu. Bursasporumuz'un kuruluşu ile birlikte, olaylı Zonguldak deplasmanı sonrası Teksas ünvanını alan Bursaspor aşıkları, daha sonra 1967 yılında 1. lige çıkmamızla İstanbul dükalığının karşısına her zaman tüm haşmetiyle dikilerek, malum takımların taraftarlarının en azından Bursamız da istediği gibi at oynatamayacağını tüm Türkiye'ye göstermiştir.

1981 - 1993 arası sabahlamalar döneminde adından fazlası ile söz ettiren Teksas, her alanda tam bir Anadolu duruşu sergilemiştir. 80'li yılların sonunda Teksaslılar kendilerini Bursa şehrinin neferi olarak görmekle beraber, Bursa şehrinin her değerine, başta Bursaspor olmak üzere sonuna kadar bağlıdır ve bağlı kalacaktır. Türk futbolunun İstanbul kulüplerine teslim edilmesine karşı sürdürülen bu çaba Anadolu futbolunun hakketiği ilgiyi görmesine ve bu düzen değişene kadar devam edecektir. Biz BURSASPORLUYUZ, TEKSASLIYIZ.