Sol Ok
Lamba Kapalı
Yayın Tarihi: 09/06/2010

Kadir Has Üniversitesi Cibali Kampüsü'nden yaptığmız bu programımızda konuğumuz Kadir Has Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ticaret Hukuku Ana Bilim Dalı Başkanı Doç Dr. Tekin Memiş Hocamız oldu.

Google servislerinin TİB tarafından hukuka aykırı şekilde engellendiği bugünlerde kendisiyle internet reklamcılığının dününü, bugününü ve geleceğini konuştuk. Bizi kabul ettikleri ve misafirperverlkleri için buradan bir kez daha kendilerine teşekkür ediyoruz.

Konunun uzmanı olan hocamızla, Adwords ve Adsense ve benzeri internet reklamcılığının hukuki altyapısını ve bu çerçevede haksız rekabet kavramını konuştuğumuz programımızda hocamıza yönelttiğimiz sorularımız başlıklar halinde genel olarak şu şekildeydi:

• LV v. Ebay ve LV v. Google davalarındaki hukuki süreç nasıl gelişti?

• Sahte ürünlerin internette satılması veya sahte ürünlerin satılması için reklam kelimesi satın alınması durumununun hukuki yansımaları nelerdir?

• Adwords dışında da kod içinde metatag kullanılarak veya site içinde keyword bazlı ya da Linkz firmasının yaptığı gibi parlatılmış kelime modeliyle metin içinde satın alınan kelimeler yoluyla floating reklamın hukuki durumu nedir?

• Alan adlarında haksız rekabet konusuna bakacak olursak: porscheservisi.com ya da garantimagdurlari.com gibi alan adlarini marka sahibi disindaki kisiler alabilir mi? Sitenin içeriği burada durumu degistirebilir mi? Sanatçı veya futbol kulübü fan klüpleri de buna dahil edilebilir mi?

• Ülkede tek satıcısı olmasına rağmen bir markayı internette ceşitli sitelerde ya da kendi sitesinde satan kişilerin hukuki durumu nedir? Bu kişiler satma hakları olmayan bir markayı gittigidiyor.com veya sahibinden.com gibi ortamlarda dükkan açarak nasıl satabilmektedirler ve komisyonların vergilendirilmesi alıcı ya da satıcı açısından nasıl olmaktadır?

• Haberler kaynağı gösterildikçe alıntınabilir ama içeriğin bot veya crawler vasıtasıyla çekilip ücretsiz olarak başka sitelerde yayınlanması durumunda haberi üreten sitenin reklam geliri elde edememesi haksız rekabet oluşturmamakta mıdır?