Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /var/www/televidy/public_html/class/Db_.class.php on line 18
L'affaire Farewell - Elveda (2009) / Film Fragmanları : Televidyon.com
Sol Ok
Lamba Kapalı
Türkiye Gösterim Tarihi: 11.06.2010

7.0
Tür : Gerilim
Yönetmen : Christian Carion
Senaryo : Christian Carion , Serguei Kostine (Kitap)
Görüntü Yönetmeni : Walther van den Ende
Müzik : Clint Mansell
Yapım : 2009, Fransa , 113 dk.
Dil : İngilizce, Fransızca, Rusça
Oyuncular : Emir Kusturica (Sergei Gregoriev) , Guillaume Canet (Pierre Froment) , Alexandra Maria Lara (Jessica Froment) , Ingeborga Dapkunaite (Natasha) , Aleksey Gorbunov (Choukhov) , Dina Korzun (Alina) , Philippe Magnan (François Mitterrand)

Christian Carion, Oscar adayı savaş dramı Ateşkes ile kalplerimizi çalmıştı. Son filmi Elveda'da da Niels Arestrup ve Willem Dafoe gibi yıldızlardan oluşan müthiş bir kadroyla karşımızda.
Yıl 1981, KGB’den Albay Grigoriev, Brezhnev sonrasında komünizmin geldiği hale tanık olup bu ideale dair olan inancını yitirir ve dünyayı kendisi değiştirmeye karar verir… Moskova Thomson’da çalışan bir Fransız mühendis ile iletişime geçer ve ona çok gizli, özellikle de Amerika’yı ilgilendiren dökümanları aktarmaya başlar. Bu dökümanlar Soğuk Savaşâ€™ın en önemli casusluk bilgilerini içermektedir.

2 yıl boyunca, Fransız Başbakanı François Mitterrand Moskova’daki bu kaynak tarafından kendisine ulaştırılan belgeleri bizzat kendisi araştırır ve Fransız Gizli Servisi bu olaya “Farewell” kod adını verir. Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği bu bilgilerden mahrum bırakılırken, Ronald Reagan’ın « Star Wars » adlı yeni askeri programı açıklaması Sovyet Birliği için tehlike çanları niteliğindedir.

80’lerin sonlarında Berlin Duvarı’nın yıkılır ve Farewell de kendi yöntemleriyle dünyayı değiştirebileceğini, ve bunu yaparken KGB’nin alışık olduğu yöntemleren kaçınıp, finanse edilmeden başarabileceği inancını yürütür – aksi onun için fazla capitalist bir yaklaşım olacaktır. Kaderini izler ve böylece başta oğlu olmak üzere tüm Rus kardeşlerini yeni bir dünyaya taşıyabileceğini düşünür.