Sol Ok
Lamba Kapalı
Yayın Tarihi: 27/04/2010

Türkiye'de bir ilki gerçekleştirerek yaptığımız bu video röpörtajın 2. bölümünü de ilgiyle izleyeceğinizi düşünüyoruz.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, TİB İnternet Dairesi Başkanı Osman Nihat Şen, site engellemelerini ve yansımalarını pek çoğu ilk kez kameralar önünde olacak şekilde Savunma Sanatı kameralarına değerlendirdi.

BilisimHukuk.com sponsorluğunda gerçekleşen ve iki bölüm halinde yayınladığımız video ropörtajın ikinci ve son bölümünde: İnternet daire başkanı Osman Nihat Şen, daha önceki programlarda dilimize sıkça doladığımız ve toplum tarafından da hayli eleştirilen kurumun geleceğe yönelik hedeflerini anlatma fırsatı buldu. Bİiz de kendisine aklımıza gelen tüm soruları çekinmeden sorduk.

Sayın Osman Nihat Şen'in röpörtajın bu ikinci ve son bölümünde cevaplandırdığı sorularımız şunlardı:

1. Türkiye'de neden URL tabanlı erişim engelleme yapılmıyor da, DNS tabanlı engelleme yapılıyor? URL tabanlı erişim engelleme teknik olarak mümkün mü?

2. Eğer mümkün ise veya olursa bu durum bize başka ne gibi değişiklikler(!) getirecek? Mahremiyet hakkı bundan etkilenebilir mi?

3. İnternette IP bazlı birebir takip ve loglama yapıyor musunuz? Alt yapı buna müsait mi? Türkiye’de Hadopi2 dalgasıyla geliştirilen teknik uygulamalar var mı?

4. Dünyada benzer bir yapılanma var mı? Eğer varsa, bu yapılarla işbirlikleri yapılıyor mu? Uzmanlarla ve üniversitelerle yapılan çalışmalarını var mı?

5. Yurtdışına eğitim vb. amaçlı ziyaretler yapılıyor mu? Gelişmiş ülkelerdeki örneklerden ve çalışmalardan ne kadar yararlanlıyor?

6. Çeşitli yöntemlerle erişimi engellenen sitelere girilebiliyor, bu durumda sizce 5651 s.k'nun amacına uygun olarak suç önlenmiş oluyor mu?

7. 5651 sayılı yasanın uygulaması sizce yeterli mi? Daha başka neler olmalı? İnternet Daire Başkanlığı'nın kısa ve uzun hedefleri nelerdir?